Počas zimy sa časť športových fanúšikov presúva k svojim televíznym prijímačom, aby mohli sledovať preteky Svetového pohára v biatlone. Medzi takých patrím aj ja. Tento týždeň prebiehajú preteky v nemeckom Oberhofe, v ktorom sa predstavili aj Slovenskí reprezentanti v mužskej i ženskej kategórii. Najväčšia hviezda Slovenského biatlonu Anastasia Kuzminová, rodáčka z ruského Ťumenu, tam chýba, pretože je tehotná. Do pretekárskeho kolotoča by sa mala vrátiť pred MS v biatlone v roku 2016.
Ja som si pripravil pre tých, ktorí síce sledujú biatlon, ale nerozumejú niektorým pravidlám malý ťahák. A tí skúsenejší si môžu trochu prehĺbiť svoje vedomosti o tomto nádhernom zimnom športe.
1. Individuálny pretek sa uskutočňuje na najdlhšej trati (muži 20km, ženy 15km) a správne sa nazýva vytrvalostný. Slovo „indviduálne“ je trochu mätúce, pretože nemá súvislosť s tým, že pretekajú jednotlivci. V tomto type preteku, ako jedinom, sa započítavajú trestné minúty.
2. Trestné minúty, ako som už vyššie spomínal, sa započítavajú len v najdlhšom vytrvalostnom preteku. Vo všetkých ostatných – v rýchlostnom, stíhacom, pretekom s hromadným štartom a v štafetách sa idú trestné kolá. Ale v štafetách platí ešte pravidlo o náhradných nábojoch. Na každej streleckej položke má pretekár po vystrelení päť – ranného zásobníku možnosť ( a povinnosť) netrafené terče dostreliť náhradnými nábojmi. Tie sú vždy maximálne 3 a musia sa dobíjať jednotlivo. Keď už aj po použití všetkých troch náhradných nábojov zostávajú netrafené terče, beží sa trestné kolo
3. V šprinte a vo vytrvalostnom preteku, je strelnica pomyselne rozdelená na 2 polovice. V dráhach 1-15 sú nastavené menšie terče pre streľbu v ľahu, v dráhach 16-30 sú nastavené väčšie terče pre streľbu v stoji. Pretekár sa môže ľubovoľne rozhodnúť odkiaľ bude páliť. Môže to byť aj v dráhe, ktorá priamo susedí s už obsadeným stanoviskom.
4. Čas streľby je meraný od chvíle, kedy závodník príde na podložku na strelnici, až do chvíle, kedy ju opustí. Ale tento čas je meraný ručne, preto namerané hodnoty nemusia byť na 100% presné.
5. Problém so zbraňou musí pretekár signalizovať na strelnici zdvihnutou rukou alebo sa pri príjazde dostaví na určené miesto. Je nutné vždy zachovať všetky pravidlá o bezpečnosti. Každý pretekár je zvyknutý na svoju zbraň, preto streľba s náhradnou zbraňou býva často veľkým problémom.
6. Pretekár smie (a musí) vystreliť na svoj terč 5-krát. Strieľať je nutné vždy, pokiaľ organizátor nepreruší pretek kvôli neregulérnym podmienkam. Nevyužitie niektorých výstrelov je trestané penalizáciou.
7. Zlomené či stratené palice je možné nahradiť, často ich požičiavajú členovia cudzích tímov, pokiaľ sú v blízkosti trate. Jednu zlomenú lyžu je možné nahradiť, ale dve už nie.
8. V pretekoch s intervalovým štartom (rýchlostné a vytrvalostné preteky) sa závodníci o pozíciu delia. Ak sú teda dva najrýchlejšie časy rovnaké, vyhodnotia sa obidva ako víťazné a druhé miesto vyhlásené nie je, len miesto tretie. Vo všetkých ostatných pretekoch sa rozhoduje podľa cieľovej fotografie.
Celá debata | RSS tejto debaty